Više energije,
manje CO2
One Sun Connecting North and South
Projekt One Sun Connecting North and South je usmjeren na povećanje proizvodnje električne energije iz energije sunca i jačanje suradnje između hrvatskih i norveških organizacija javnog sektora i akademske zajednice. Projekt će rezultirati procijenjenom godišnjom proizvodnjom električne energije od 981,87 MWh iz energije sunca i smanjenjem emisija CO2 za 155,72 tona godišnje.
Na javnim zgradama u 16 hrvatskih gradova i općina bit će realizirano 29 pilot projekata integriranih fotonaponskih elektrana ukupne snage 0,83 MW, a rezultate projekta korisnici objekata mogu doživjeti inovativnim rješenjem proširene stvarnosti.
Projekt će omogućiti uspostavu bilateralnih odnosa između organizacija iz Republike Hrvatske i Kraljevine Norveške na području upravljanja i promicanja energije iz obnovljivih izvora s ciljem razmjene iskustava, predstavljanja primjera dobre prakse i uspostave buduće suradnje.
Sunčani dani pred nama
Lokacije fotonaponskih elektrana
- Dostupan AR sadržaj
- AR sadržaj nije dostupan
- SE Dječji vrtić Vanđela Božitković Hvar – Grad Hvar
- SE Nastavno-sportska dvorana Đakovo – Grad Đakovo
- SE Dječji vrtić Vila Đakovo – Grad Đakovo
- SE Dječji vrtić Luke Botića – Grad Đakovo
- SE Kuća baranjskog kulena – Grad Beli Manastir
- SE Dječji vrtić Zrno – Općina Virje
- SE Dječji vrtić Škrinjica – Općina Vidovec
- SE Novigrad Podravski – Dječji vrtić Fijolica
- SE Općina Majur
- SE Dječji vrtić Leptirić – Općina Ljubešćica
- SE Općina Legrad – Dječji vrtić Dabrić
- SE Općina Ferdinandovac Dječji vrtić Košutica
- SE Općina Đelekovec
- SE Dječji vrtić Radost
- SE Osnovna škola Braća Radić
- SE Osnovna škola Antun Nemčić Gostovinski
- SE COOR Podravsko sunce
- SE Zgrada gradske uprave
- SE Osnovna škola Marije Jurić Zagorke
- SE Dječji vrtić
- SE OŠ Ljudevit Modec
- SE Sportska dvorana
- SE OŠ Vladimir Nazor I
- SE Dječji vrtić
- SE COOR
- SE Crveni križ
- SE Sportska dvorana Srednjoškolac
- SE Sportska dvorana Graberje
- SE Geotehnički fakultet
Zajedno za zelenu i konkurentnu Europu
EEA Grants
Energija i klimatske promjene
Glavni cilj programa „Energija i klimatske promjene“ financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora (EGP) je povećanje korištenje energetskih tehnologija i povećanje sigurnosti opskrbe energije te smanjenje emisije ugljika u Republici Hrvatskoj sukladno ciljevima EGP-a i Norveškog financijskog mehanizma.
U okviru programa „Energija i klimatske promjene“, osigurano je gotovo 10 M€ i pružena potpora 19 projekata koji će rezultirati instalacijom 172 integrirane fotonaponske elektrane ukupne priključne snage 11,58 MW, odnosno 12,37 MW vršno.
Plan provedbe programa u Republici Hrvatskoj je fokusiran na mjere energetske učinkovitosti i korištenje obnovljivih izvora energije, s naglaskom na energiju sunca, energiju mora i geotermalnu energiju.
Doživite fotonaponske elektrane kroz proširenu stvarnost
Pomoću aplikacije Equinox XR na virtualni način možete saznati više tehničkih informacija o fotonaponskim elektranama kroz tehnologiju proširene stvarnosti.
Upute za pokretanje aplikacije proširene stvarnosti:
- Preuzmite i instalirajte Equinox XR aplikaciju na svoj mobilni uređaj
- Pri pokretanju aplikacije potrebno je dozvoliti aplikaciji pristup kameri te GPS lokaciji koja mora biti uključena prilikom korištenja aplikacije
- Odaberite ikonu na dnu sučelja koja izgleda kao "slojevi" te odaberite Equinox Layer pod nazivom "One Sun" kako bi vam bili omogućeni sadržaji
Napomena: Aplikacija radi na modernim mobilnim telefonima koji podržavaju proširenu stvarnost i nalaze se na popisu ARCore podržanih uređaja.