U utorak, 9. srpnja 2025., u Gradskoj vijećnici u Virovitici održana je radionica na temu „Smjernice za obnovu zgrada“, usmjerena na promicanje planiranja dugoročnih i učinkovitih energetskih obnova zgrada javne namjene. Na radionici su sudjelovali službenici javne uprave, a poseban naglasak stavljen je na važnost sustavnog pristupa energetskoj obnovi s ciljem postizanja planiranih ušteda i potpune dekarbonizacije sektora zgradarstva do 2050. godine.
Unatoč brojnim obnovama provedenima proteklih godina, sveobuhvatna tehnička analiza pokazala je da mnoge obnovljene zgrade još uvijek ne ostvaruju svoj puni potencijal ušteda. Glavni razlog tomu je što su provedene mjere često bile parcijalne, bez strateškog dugoročnog plana. Zaključeno je kako i zgrade koje se trenutno smatraju “obnovljenima” treba dodatno unaprijediti, posebno kroz integraciju obnovljivih izvora energije i modernih sustava upravljanja energijom i zgradom.

Regionalna energetska agencija Sjever predstavila je konkretne smjernice za energetsku obnovu triju zgrada javne namjene, koje uključuju plan dubinske obnove razrađen kroz smislen slijed mjera, prilagođen investicijskim mogućnostima u različitim vremenskim razdobljima. Ovaj pristup omogućuje postupan, ali učinkovit prijelaz prema zgradama nultih emisija (ZEB – zero-emission buildings).
Smjernice za energetsku obnovu zgrada javne namjene izrađene su za dva objekta u Virovitici, a to su: „Osnovna škola Vladimir Nazor“ i „Glazbena škola Jan Vlašimsky“. Za ove zgrade izrađen je individualni „korak po korak“ plan obnove koji uključuje smanjenje toplinskih gubitaka, unaprjeđenje unutarnje mikroklime, prelazak na visokoučinkovite sustave temeljene na obnovljivim izvorima energije te u konačnici uvođenje sustava za pametno upravljanje zgradom i energijom. Kroz ovakvo dugoročno planiranje osigurava se ne samo znatno povećanje energetske učinkovitosti, već i ostvarenje klimatskih ciljeva Europske unije.
Ove smjernice razvijene su u okviru europskog projekta OUR-CEE, koji se bavi rješavanjem izazova vezanih uz nedovoljno učinkovite energetske obnove u regiji srednje i istočne Europe. Projekt se provodi uz financijsku potporu programa EUKI (Europska inicijativa za klimatske promjene).

Smjernice za obnovu predstavljaju konkretan alat koji omogućuje učinkovitije upravljanje procesom energetske obnove, osiguravajući logičan slijed provedbe mjera i usklađenost s raspoloživim financijama. U sklopu radionice predstavljena je i mogućnost primjene zelene i inovativne javne nabave kao važnih instrumenata zaštite okoliša. Zelena javna nabava omogućuje da se kroz postupke nabave prednost daje rješenjima s nižim utjecajem na okoliš, većom energetskom učinkovitošću te korištenjem obnovljivih izvora energije. S druge strane javna nabava inovativnih rješenja obuhvaća implementaciju novih ili znatno poboljšanih proizvoda, usluga ili radova, često do tada nedovoljno razvijenih ili uopće ne primijenjenih rješenja, a koja doprinose ciljevima dekarbonizacije. U kontekstu energetske obnove, ovakvi pristupi pomažu provedbi ambicioznih mjera na održiv i dugoročno isplativ način, potičući istovremeno razvoj tržišta i podizanje standarda u građevinskom i energetskom sektoru.
